Officer and national executive committee elections 2010
18 October 2009
Elections for trustee, national officer and national executive committee members of UCU.
The call for nominations was sent to branch secretaries as circular UCU202. You can find the text of this notice at the foot of the page.
The deadline for receipt of all nominations was 5.00pm on 18 November 2009.
Ballot material was dispatched by second class post on 8 February 2010 and closed on Friday 5 March 2010.
The ballot to elect HE members for London and the East was re-run and closed on 17 March 2010. More information available here: UCU243 (.html) | UCU243 (.rtf)
For information on the casual vacancy which became available on 1 June 2010 see: Nominations open for: UK-elected member - further education sector
UCU NEC election results 2010
See UCU circular UCU216 for full information on nominations
-
UCU elections 10 - officers and equality seats report [77kb]
UCU elections 10 - officers and equality seat report [116kb]
-
UCU elections 10 - NEC HE (Northern Ireland & NE) seats report [73kb]
UCU elections 10 - NEC HE (Northern Ireland & NE) seats report [111kb]
-
UCU elections 10 - NEC FE seats report [78kb]
UCU elections 10 - NEC FE seats report [117kb] -
UCU elections 10 - NEC HE (UK and London & the East) report [280kb]
UCU elections 10 - NEC HE (UK and London & the East) report [111kb]
1 Trustees
Elected unopposed:
Stephen Reid (Highbury College Portsmouth)
Paul Russell (Yorkshire Retired Members)
Dr Dennis J Wright (Bangor University)
2 Vice-President from the further education sector
Kathy Taylor (Newcastle College)
UCU elections 10 - vice president count [41kb]
UCU elections 10 - vice president count [44kb]
3 Geographically-elected members of the national executive committee (NEC)
Further education, Northern Ireland
Elected unopposed:
David Limb (North West Regional College)
Higher education, Northern Ireland
Elected unopposed:
Dr Renee Prendergast (Queen's University Belfast)
Further Education, Wales, and President of UCU Wales
Guy Stoate (Coleg Morgannwg)
UCU elections 10 - president of UCU Wales count [29kb]
UCU elections 10 - president of UCU Wales count [38kb]
Higher Education, Wales, and Vice President of UCU Wales
Eileen Tilley (University of Bangor)
UCU elections 10 - vice president of UCU Wales count [29kb]
UCU elections 10 - vice president of UCU Wales count [38kb]
Further education, North East
David O'Toole (Newcastle College)
Dave Gibson (Barnsley College)
UCU elections 10 - further education, north east count [31kb]
UCU elections 10 - further education, north east count [42kb]
Higher education, North East
Dr Joanna de Groot (University of York)
Gavin Reid (University of Leeds)
Dr Elizabeth Lawrence (Sheffield Hallam University)
UCU elections 10 - higher education, north east count [34kb]
UCU elections 10 - higher education, north east count [40kb]
Further education, London and the East
Elected unopposed:
Sean Vernell (City and Islington College)
Higher Education, London and the East
Jane Hardy (University of Hertfordshire) (declared elected unopposed as the only candidate to meet the requirement for at least one seat to be filled by a woman under rule 18.10.1)
Mark Campbell (London Metropolitan University)
Steve Sangwine (University of Essex)
Jim Wolfreys (King's College London)
UCU elections 10 - NEC HE London & the East count [34kb]
UCU elections 10 - NEC HE London & the East count [45kb]
4 UK-elected members of the national executive committee
Further education
Five to be elected to include at least one in adult or community based education, one in prison education, and one fixed-term and/or hourly paid
Keith Andrew Mallinson Prison (elected unopposed as only candidate to meet the requirement for one candidate in prison education)
John McCormack (Newcastle College) FTHP
Craig Lewis (Deeside College) ACE
Jim Thakoordin (Luton and Bedfordshire ACE) ACE, FTHP
Richard McEwan (Tower Hamlets College)
UCU elections 10 - UK-elected members, FE count [36kb]
UCU elections 10 - UK-elected members, FE count [41kb]
Higher Education
Seven seats, to include at least one fixed-term/hourly paid, at least three post-92, at least two women
Jean Crocker (Durham University) (declared elected unopposed as the only candidate to meet the requirement of fixed-term/hourly paid)
Dominique Lauterburg (Manchester Metropolitan University)
Roger Brooks (University of Liverpool)
Sue Blackwell (University of Birmingham)
Angi Lamb (University of Edinburgh)
Steve Clark (Nottingham Trent University)
Christine ViƩ (Manchester Metropolitan University)
UCU elections 10 - NEC HE UK count [57kb]
UCU elections 10 - NEC HE UK count [62kb]
5 Equality seats
Representative of women members in higher education
Ann Blair (University of Leeds)
Dr Marion Hersh (University of Glasgow)
Pauline Collins (Open University)
UCU elections 10 - women members in HE count [44kb]
UCU elections 10 - women members in HE count [41kb]
Representative of women members in further education
Elected unopposed:
Mrs B Monica Goligher (Belfast Metropolitan College)
Alison Lord (Tower Hamlets College)
Sheila Smith (Birmingham Metropolitan College) withdrew from the election.
- PrintPrint this page
- Share